الگو پیغام خطا

وجود خطا هنگام انجام عملیات برنامه، اجتناب ناپذیر است؛ یک محصول باید آنقدر قوی باشد تا بتواند خطاهای کاربر را واضح  نشان دهد و به او در جهت رفع آن کمک کند.

بررسی این الگو در اپلیکیشن علی بابا

وجود الگوی خطا در اپلیکیشن علی بابا، به قرار زیر است:

  • در صفحه "خانه"، برای خرید بلیط یا رزرو هتل، اطلاعاتی از کاربر خواسته شده است که باید در فیلدهای مربوطه نوشته شود. پس از انتخاب دکمه جستجو، در صورت خالی گذاشتن فیلدی، پیغام خطایی به رنگ قرمز در زیر فیلد مربوطه ظاهر می شود. این روش مزیت هایی دارد از جمله؛
  1.  کاربر می بیند و می فهمد که دقیقا کدام فیلد را خالی گذاشته است.
  2. کاربرانی هستند که ناتوانی در تشخیص رنگها دارند و این روش برای بهتر دیده شدن خطا، کمک می کند.
  • در صفحه "حساب کاربری"، قسمت های "ورود/ثبت نام"، "تماس با ما"، "شارژ اعتبار" و "درخواست پشتیبانی" همانند مورد قبلی در صورت خالی گذاشتن فیلد واجبی، در زمان ثبت اطلاعات پیغام خطایی به رنگ قرمز در زیر فیلد مربوطه ظاهر می شود.     
  • در زمان خرید بلیط وسیله نقلیه مربوطه یا رزرو هتل، اگر اپلیکیشن نتواند به درخواست کاربر پاسخی دهد، پیام خطایی در صفحه مربوطه ظاهر می شود. قالب خطاهای نمایش داده شده، در صفحات مختلف برنامه فرق می کنند که بهتر می شد برای انسجام برنامه همه از یک قالب تبعیت می کردند. برای نمونه، به موارد  زیر می توان اشاره کرد؛
  1. در زمان رزرو بلیط برای اتوبوس، شهر مبدا و شهر مقصد را انتخاب کرده و منتظر هستیم گزینه های پیشنهادی اپلیکیشن ظاهر شود ولی موردی نمی یابد، پیغام خطایی در صفحه مربوطه ظاهر می شود که "اتوبوسی برای این مسیر یافت نشد"  
  2. زمانی که اپلیکیشن بلیط ای برای پرواز نمی یابد، پیغام خطای "متاسفانه پروازی یافت نشد" به همراه تصویری که گویای آن پیغام است ظاهر می شود. علاوه بر این، دکمه ی "تلاش مجدد" در پایین متن خطا آورده شده است. 
  3. هنگام رزرو هتل، اگر مورد مد نظر یافت نشد، تصویر خطا با پیغام "متاسفانه هتلی پیدا نشد" نمایش داده می شود.     

 به نظر شما نحوه استفاده این الگو در اپلیکیشن علی بابا، چگونه است؟ آیا غیر از موارد گفته شده، مطلبی مدنظرتان است؟ 

 برای دلپذیر بودن طراحی رابط کاربری پیغام خطا چه راهکاری پیشنهاد می دهید؟